Ти читаєш шлак! Ось хороші книги…

Автор: Kristina Kruk / Додано: 16.12.19, 22:18:08
Життя надто коротке, щоби пити не смачну каву, читати погані книжки й марнувати час на непотрібних людей…
Для початку розберемось для чого нам взагалі читати? І я не хочу розвивати полеміку про те, що книги збільшують словниковий запас, тренують пам’ять та зменшують стрес… Зараз не про це. Книги - це гарний спосіб провести дозвілля й наповнити себе емоціями і відчуттями, пізнати щось нове. І це, мабуть, найосновніша її місія.
З чого я роблю висновок, що люди не вміють обирати книги? Усе дуже просто, огляньтесь, що саме читають у кав’ярнях, у метро і, звісно, які книги є бестселерами. Сором.
Розділю на кілька категорій чого читати вам не потрібно. Перша з них це мотиваційні книги, які «навчать» вас заробляти, прокачають ваш мозок і взагалі дадуть ціль у житті.
Дуже подобається вислів американського коміка Джорджа Карліна: «Ось ще одне, чого я не розумію. Касети для підвищення мотивації. Книги для підвищення мотивації. Що це таке? Що, усім раптом знадобилася додаткова мотивація? Усе ж просто. Ви або хочете, або ні. Якщо вам вистачило мотивації, щоби піти до магазину й купити цю книгу, може, ви вже досить мотивовані, і вам більше не потрібна книга?»
Дорогі друзі, а зараз я вам відкрию великий секрет. Це просто бізнес, вони добре продаються, бо їх їсть більша маса людей думаючи, що от прочитаю й мені попре в житті. Не ведіться на голосні заголовки «Книги, що змінюють життя»… Такого не буде!
А знаєте, що я найбільше люблю? Це коли кажуть: "наш мозок працює тільки на 10 %, а от в Унштейна…" Ловите до чого веду? Ви прочитали це десь, або цю тезу висловив ваш друг чи колега, а книга обіцяла з вас зробити генія? Ух, це ж яка золота жилка, яка тема для чергового бестселера. Не спішіть кидати в мене гнилими помідорами. В 1936 році в передмові до книги «Як завойовувати друзів і впливати на людей» Дейла Карнегі написане наступне:«Професор Вільям Джеймс говорить, що люди використовують лише 10 відсотків своїх розумових здібностей».
Як зручно, правда? Тобто з огляду на цю цитату ми можемо збільшити свої мозкові можливості. Ми не народжуємося геніями, але можемо ними стати прочитавши певну літературу? Ну, виходить, що так! Барабанний дріб… Наш мозок працює на 100 відсотків. Не сперечайтесь. Я поясню. Коли професори нейробіологи в 1890 роках робили дослідження, робили вони його на максимально примітивних апаратах. Алло, зараз 21 століття й давно цю гіпотезу спростували, це міф! Та, нажаль, реалії такі, що ми віримо всій інформації, яка поступає до нас не відфільтровуючи… Усе це не свідоме поглинання.
Для прикладу зверніть увагу на книгу "Стів Джобс" Уолтера Айзексона й "Думати, як Стів Джобс" Деніела Сміта це дві різні по цінності книги. Коли в першому варіанті це біографія, яка написана цікаво та розповідає про труднощі, злети й падіння генія нашого часу, то в другому варіанті ми будемо читати книгу автора який знає, заробляти гроші на гарячій темі. У другому варіанті нам розказуватимуть як жити, як думати й що робити. Прочитавши Айзексона ми збільшимо свої пізнання, надихнемося і проведемо гарно час із книгою, а от зі Смітом у нас усе буде по іншому… Ви отримаєте «посібник для чайників», відчуття своєї нікчемності в житті й потрачений час.
Альтернатива для мотиваційних книг:
 • Том Форд «Моє життя та робота»
 • Юваль Харарі «Sapiens. Коротка історія людства»
 • Генрі Форд, Джон Д. Рокфеллер «Час — Гроші»
Наступна категорія це книги без смислового навантаження з тривіальним сюжетом. Їх міліони й це аж страшно. Вона проста дівчина, а він багатий, успішний, красивий чоловік. Закохується з невідомих причин у сіру мишку, стверджуючи, що вона не така як усі…  Вона довгий час опирається, але під тиском усе ж закохується й починається ідеальне життя, а проблеми героїв у творі всі надумані й роздуті… Ей, попелюшка і принц це пройдений вами етап, ще в дитинстві. Не стійте, рухайтесь далі. Я вибачаюсь за те що напишу, але Ніколаса Спракса теж не рекомендую. Життя надто коротке, що ми його витрачали на конвеєрну літературу.
Альтернатива для попси:
 • Гюстав Флобер «Пані Боварі»
 • Емілі Бронте «Грозовий перевал»
Ну і плавно ми переходимо до літератури, яку я вам насмылюсь порекомендувати. Поділю я її умовно на високу літературу й середню. Якщо ти підготовлений читач то до прочитання обов’язкове:
 • Габріель Гарсіа Маркес «Сто років самоти»
 • Донна Тартт «Щиголь»
 • Еріх Марія Ремарк Три товариші»
 • Умберто Еко «Ім’я рози»
 • Джорж Орвел «1984»
 • Айн Ренд «Атлант Розправив плечі»
 • Маркус Зузак «Крадійка Книжок»
 • Гарпер Лі «Убити пересмішника»
 • Остін Райт «Тоні й Сьюзен»
Якщо ви тільки-тільки починаєте закохуватись у книги, то оберіть добірку нижче, щоб не відбити собі всю охоту до читання складними сюжетами і прихованими значеннями:
 • Діана Сеттерфілд «Тринадцята легенда»
 • Патрик Зюскид «Пврфюмер»
 • Франц Кафка «Замок»
 • Оскар Уайльд «Портрет Доріана Грея»
 • Натаніель Готорн «Червона літера»
Не критекуйте за тавтологію, але свідомо підходіть до вибору літератури. Це те чим ви себе наповнюєте, це те на що ви виділяєте безцінний ресурс — час!

Коментарі:

Всього гілок: 12

Канабіоїд 18.12.2019, 09:40:08

круто!!!!!!!!! ви читаєте книги!!!!!!

Останній коментар в гілці:

Moonrise Darkness 18.12.2019, 17:16:30

Канабіоїд, Головне в усьому бачити позитивний бік))

Эльга Кроу 18.12.2019, 09:27:11

Ха-ха! Прочитала й згадала себе років у 12-13. Такий же пафос й впевненість, що життя вже повністю зрозуміло. )))
Підтримаю коментаторів, які питають, а де, власне, українська література у цьому переліку? Я вже не кажу про літературу Китаю, Індії, Туреччини... Та й латиноамериканська література - це не тільки Маркес. Чи автор у школі такого не проходив й тому вирішив, що того немає?

Вікторія Задорська 17.12.2019, 12:41:15

Навіть не знаю, що написати. Але читаючи дану статтю, виникла тільки одна думка: що книги, які читала з дитинства, які любила усім серцем, називають "шлаком". Звісно це ваша особиста думка, що гідна література, а що ні. Проте, написано все в дуже грубій та образливій "для недалеких людей, які читають шлак" формі. І ще ось таке: не важливо, що людина читає, якщо вона читає це прекрасно. Значно гірше - коли люди у принципі ніколи за життя книги не відкривали.

У гілці 15 Коментарів. Показати

Останній коментар в гілці:

Анна Котляревська 17.12.2019, 22:07:46

Алиса Ольгич, Не хотіла втручати тебе в цей негатив)) Бо хвилююся за тебе, люба!

Ворожеска 16.12.2019, 23:09:23

Питання: чому більшість літератури у списку зі шкільної програми? Міністерство освіти щось знає?)))

У гілці 5 Коментарів. Показати

Останній коментар в гілці:

Ворожеска 17.12.2019, 21:41:24

Kristina Kruk, А за якими тоді об‘єктивними критеріями оцінювати суб’єктивну річ? Он банан зі скотчем за 120k зелених продали)
Я десь (по-моєму на «Читомо») зустрічала інформацію, що в Україні найбільші прибутки приносить саме науково-популярна література або нон-фікшн. А сюди якимось своїм масним бочком всовуються оті всі мотиваційні книги, які Ви так не любите. А ще є той факт, що одним із найпривабливіших способів викладу для читача є саме розповідь від першої особи.
До чого це все? От уявіть, приходите Ви задовбана після роботи, а тут перед Вами лежить Ремарк із його похмурістю і от просто колосальними описами їжі (я пробувала його читати німецькою - не можу, йду до холодильника)). А Вам хочеться відпочити... Хочеться відчути, наче тобі розказують щось цікаве із життя (мотиваційна література/нон-фікшн привіт), наче це якась тобі добре знайома людина (розповідь від першої особи привіт), хочеться втечі кудись у інший світ.
А ще накладіть на це все те, що читаючи літературу, людина витрачає суттєво більше свого вільного часу і сил, аніж на якісь швидкі джерела (пости, твіти, відео ролики).

Dmytro Chornota 17.12.2019, 21:29:14

Якби блог називався "Книги, які я рекомендую" або щось типу того, було б круто. Поради щодо прочитання книг, як справили враження можуть дати поштовх іншим людям до їх читання. А в такому контексті це схоже на оціночне судження однієї людини відносно тисячі інших. Хоча мені теж не до вподоби всі ці мотивуючі книги, але не потрібно цього нав'язувати і так категорично висловлюватись. Може ті книги і справді комусь допомогли і допомагають.Це як релігія і віра. Для когось це маячня, комусь це дає сили в житті, але всіх бісить, коли це намагаються нав'язати зупиняючи на вулиці або приходячи в дім.

Ярина Мартин 17.12.2019, 20:03:01

Щоб ніколи більше не читати мотиваційних книг чи легких романчиків, які за змістом схожі один на одного, потрібно все ж хоч декілька з них спочатку прочитати. Скласти своє враження і вирішити для себе, що, так це не моя література.
Не читаю ні першого, ні другого. Спаркса мені і фільму було достатньо. Карнегі читала в класі десятому))) Один раз це добре, але постійно читати такі книги просто не можу. Та якби мені хтось сказав не гаяти на них свій час, чи послухала б я? Не думаю. Кожен сам повинен вирішувати, що йому читати.

Анна-Марія 17.12.2019, 16:28:44

Вставлю і свої п'ять копійок. Знову хайпова тема, де буде під сотню коментарів)
Особисто я люблю класику, та не стала б називати інше відвертим"шлаком". Майже завжди автор пише від душі, сподіваючись щось дати читачеві (навіть відпочинок на легких романчиках). І після стількох зусиль сказати, що це погано, бо не відповідає вашому смаку - не дуже правильно. Кожна книга має свого читача, і так ви ображаєте їх смаки

Мар'яна Доля 17.12.2019, 08:07:17

Перепрошую, якщо помиляюся, але це не власні думки автора блогу, а стаття, звідкись передрукована. Зробила цей висновок я дуже просто - переглянувши власні твори авторки. Тому дуже хотілося б порадити - щоб отримати живі відгуки від читачів, краще написати свої роздуми з цього приводу, про книги, котрі подобаються саме вам. І ще - трішки попрацювати над помилками у ваших оповіданнях. Бо якщо ви рекомендуєте класику, це "автоматом" має ставити для ваших власних творів високу планку, щоб вони в подальшому не стали об'єктом критики.

У гілці 12 Коментарів. Показати

Останній коментар в гілці:

Kristina Kruk 17.12.2019, 15:57:56

Мар'яна Доля, Круто, я теж. Філолог української та польської мови та літератури. Літератор. Перекладач. А за іншою вищою освітою... Суспільний комунікатор. Медіазнавець…А моя магістерська з літератури почесно знаходиться в Познанській бібліотеці ім. Адама Міцкевича...

Тому не читайте другосортні книги, книги це їжа для мозку... Годуйте мозок правильно... На цьому у мене все)

Стефанія Лін 17.12.2019, 08:24:32

Мені смішно, чесно кажучи) Якщо я не хочу читати ці книги у списку, з класики прочитала приблизно 5 романів, які обиралися шляхом власних уподобань, не читаю мотиваційної літератури, бо вважаю її марною тратою часу і переведення паперу на прості істини, то я людина без освіти, штампована і тд?))) Читати потрібно те, що подобається, тоді книга відкриває вам свої таємниці! І скільки б часу я не мучила "Парфюмер" чи Бронте, від цього толку не буде! Тож штампом можна назвати дивне нав'язування власних вподобань автора статті! Читайте те, що вас хвилює, про кохання, літрпг, антиутопії, трилери, фантастику, реалізм, головне, щоб ви після прочитання залишилися задоволеними, задумалися! Навіть романи про любов покажуть нам, що герої йдуть власним шляхом, роблять помилки, вчаться прощати!
Це чисто моя думка до якої нікого не закликаю)))

У гілці 13 Коментарів. Показати

Останній коментар в гілці:

Стефанія Лін 17.12.2019, 12:38:50

Kristina Kruk, Ось, що я писала про це: Читайте те, що вас хвилює, про кохання, літрпг, антиутопії, трилери, фантастику, реалізм, головне, щоб ви після прочитання залишилися задоволеними, задумалися! Навіть романи про любов покажуть нам, що герої йдуть власним шляхом, роблять помилки, вчаться прощати!

SiBiMol 16.12.2019, 22:54:18

Впринципі так, я підписуюсь майже під кожним словом. Але тут є одне "НО"
Зазвичай читають для того щоб відпочити. І прочитати, щось легеньке підходить як найкраще. ( Я не говорю про безглузді романчики про принців на білих конях, абож принцес. Реально тут я не бачу варіантів. Я розумію, що ж потреба в романтичних стосунках але замість того щоб робити їх в реальному житті читати одне і теж)

Я прочитав близько 2.5 тисяч книг і 99% з них я не вважаю серйозною літературою. Більш того я би не порекомендував їх у високому суспільстві. І навіть зараз, коли пишу свою книгу не хочу щоб вона була схожою на них в їх простоті і незамисловатості. Але при цьому я бачу не аби який плюс в їх прочитані. Я почав розбиратись в стилі письма, в різних авторських прийомах і дійсно знаю що таке продуманий і неспрдіваний сюжет.

В своє виправдання можу сказати тільки одне. Основа частина циз книжок була прослухана під час того як я робив монотонну роботу. І тут із варіанті або розважати свій мозок Акуніном, або Стругацькими, Азимовим, Гарри Гарисоном чи просто сумувати

У гілці 3 Коментарів. Показати

Останній коментар в гілці:

SiBiMol 17.12.2019, 11:39:00

Kristina Kruk, Не я не мав на увазі книжки: "Як заробити свій перший миллион" і "як працювати 4 години в день" і ще тисячи схожих на них. Я знаю що зараз більше 50% відсотків друкованих книжок в Україні припадає на ці "посібники"
Я якщо чесно цураюсь цих книжок і біжу як чорт від ладану від них, тому навіть не розгядав їх. І не брав до уваги у своєму коментрарі)
Я говорив про художню літературу але "легку"

Aillin Ai 16.12.2019, 23:07:16

У кожного свій смак та мета, з якою він читає ту чи іншу книгу. Рекомендуйте, але не нав'язуйте, відходьте від цих понять "хороша-погана" книга або книга зі списку, щоб здатися освіченим в очах інших. Це такий брєд, навіть у цій статті дуже багато штамованих суджень. Є ваші книги, а є не ваші. Навіщо читати те, що не подобається?

У гілці 6 Коментарів. Показати

Останній коментар в гілці:

Moonrise Darkness 17.12.2019, 11:17:38

Kristina Kruk, Можливо статей про книги, які читати не варто немає тому, що більшість читачів не хочуть читати те, що не подобається, а потім ще й писати негативний відгук про прочитане. Як на мою думку, читати варто те, що цікаво, а не спершу знущатися над собою, щоб дочитати докінця твір, що не сподобався, а потім, шкодуючи про змарнований час, злісно критикувати.

Moonrise Darkness 17.12.2019, 10:54:09

Книга "Парфюмер" - одна з улюблених)
Проте і "шлак" інколи варто почитати - часом це просто весело, коли сюжет занадто банальний і зовсім нелогічний.
Буває, що і у абсолютно непопулярних сучасних авторів є твори нічим не гірші від класичних.
Щоб книги, які Ви радите, дійсно хотілося прочитати, варто зазначити, що саме в них може привернути увагу потенційних читачів, бо те, що це кимось визнано якісним, ще не означає, що обов'язково має сподобатись конкретному читачу зі своїми власними уподобаннями. Кожен має право на власну думку і кожна книга має право на існування.

Books language: