Казки. наукові та чарівні

Розмір шрифту: - +

Місток через струмок

 

Після сильних дощів лісовий струмочок розлився. Зернята не знайшли безпечний перехід через той бурхливий потік. Побачили поряд дерево, яке повалив сильний вітер, і втрьох підтягли стовбур до води. Перекинули через струмок. Пустунчик першим побіг на інший берег.

— Ура! Ми збудували міст! Ходіть сюди! Як хтось впаде, не заб’ється! Тільки буде в грязюці по самі вуха. Але то не смертельно!

Розумник і Лапуня повільно, щоб не зісковзнути, перейшли струмок. Дерево товсте, а потік неширокий. Місток вийшов зручний.

— Ми такі молодці! — пишався Пустунчик. Але згодом засмутився, що ніхто не дізнається, що цей місток в лісі збудували Зернята. Подумають, дерево само впало.

— Перехожі можуть так думати, — втішила Лапуня. — Та сама природа знає, що природне, що штучне.

— Яке? — перепитав Пустунчик.

— Зроблене кимсь, штучне! — Лапуня здивувалася, бо це вчили в школі.

— А... — згадав Пустунчик. — Штучне! Все одно не розумію. Ось тече струмок. Як його закидає гілками вітер, або засипле каменями від стрімкої течії, буде природна гребля, а якщо її збудують люди — штучна. А якщо греблю збудують бобри? Вони ж вміють! Це природне чи штучне?

Тепер Розумник дивувався, як це йому не прийшла така цікава думка?

— Не знаю, — чесно сказав він. — Спитаємо в Чарівної Книги!

Лапуня знайшла зелений листок, зірваний вітром. Згорнула та розгорнула його, наче книжку. Листок миттю перетворився на величезну Чарівну Книгу Природи. Книга сама розгорнулася на потрібній сторінці. Зернята стрибнули туди...

І побачили, як природа будує за допомогою води, вітру, схилів та часу. Все природне — те що живе, росте, та твориться природними силами. Повільно утворюються моря та гори, струмочки точать яри, а джерела розливаються на великі озера.

Зернята бачили, як тварини риють складні багатоходові нори з вентиляційною системою та коморами, як вправно птахи плетуть гнізда з гілок чи трави. У пташки ремеза гніздо — справжня рукавичка, там де палець, там вхід! Дятли довбають такі рівненькі дупла в стовбурах, а бобри пиляють дерева зубами та будують справжні мости та греблі! Це вже штучне, але зроблене тваринами.

Спостерігаючи за тваринами та природою, людина навчилася всіх ремесел і тепер риє, краще за крота, плете, краще за павука, пиляє набагато більше дерев, ніж бобри і будує вищі багатоповерхівки, ніж мурахи. Людина зробила собі штучні інструменти: сталеву пилу та сокиру, замість міцних зубів; лопату та екскаватор, замість пазурів на руках; спряла штучні нитки з рослин та шерсті тварин, бо не вміє як павук тягти нитку з рота. Посилила свої руки та спину підйомними кранами, машинами і перевершила всіх вчителів у швидкості та різноманітності будівель.

— Круто! — сказав Пустунчик. — Якщо природа сама вимила дощами яму, куди набралася з підземних джерел вода — то природне озеро. А коли людина викопала таку саму яму та накачала туди води — то вже штучний ставок. Навіть зветься інакше! Але чим відрізняється та сама гребля збудована лісовими інженерами бобрами, чи інженерами-людьми? Воду все одно штучно перекрили!

— Але ж на вигляд ці споруди не сплутаєш! — сказала Лапуня. — Штучне, зроблене тваринами, це частина природи. Бо у тварин природні інструменти: кігті, зуби, лапи, дзьоби. В них тільки природні вміння — вродженні інстинкти. А людина будує штучними інструментами, створює нові матеріали, яких нема в природі, наприклад цемент, замість глини, пластилін чи пластик замість бджолиного воску. І вчиться людина ремеслам свідомо, переймає досвід інших людей та природи.

— А ми свій місток без інструментів зробили! — схитрував Пустунчик.

— То й добре, — посміхнувся Розумник. — Наш місток, хоча і штучний, гарно вписався в природу!

— А якщо ми шпаківню зробимо? І годівнички для птахів. Це впишеться?

— Звичайно! Добра справа природі не шкодить, неважливо, які матеріали та технології ми використовуємо. Головне, щоб до діла!

— І щоб гарно виглядало, — додала Лапуня.

Друзі зменшили Чарівну Книгу Природи та побігли додому, робити нові добрі справи. А дорогою лічили об’єкти:

Природні – й живі, і неживі,

Штучні, зроблені тваринами,

Та рукотворні, зроблені людиною.

Спробуй і ти зіграти в цю гру!

 Эллин Крыж

Відредаговано: 27.07.2019

Додати в бібліотеку


Поскаржитись