Казки. наукові та чарівні

Розмір шрифту: - +

Де живуть тварини?

 

Лапуня доглядала за кімнатними квітами. Стирала пил з листочків, брискала, підливала водички. Хлопці грали в настільну гру, коли почули, як подруга сумно зітхнула.

— Що сталося? — стривожився Розумник.

— У нас вдома так багато рослин, а нема жодної тварини, — сказала Лапуня. — Я б хотіла завести папужку. Або канарку, яка так гарно співає!

— А я хочу завести тигра! — втрутився Пустунчик.

— Не можна. Тигр не кімнатна тварина!

— Чому? У мене буде маленьке тигреня.

— Тигреня виросте і з’їсть тебе!

— Не з’їсть! Я буду його виховувати!

— Все одно з’їсть!

— Не з’їсть! — наполягав Пустунчик. — Спитаємо?

Він взяв сухі пелюстки, які Лапуня зняла з квіток калачиків, та дмухнув їх за вікно. Одразу в його руках з'явилася маленька книжечка, яка росла, доки не виросла в Чарівну Книгу Природи, яку ніколи не втримати одному.

Зернята зібралися навколо книги.

— Скажи, я можу завести вдома тигра? — спитав Пустунчик.

— Звісно можеш, якщо твоя домівка заповідник, цирк або зоопарк, — посміхнулася Книга. — Подумай сам. В міській кімнаті або в сільському домі тигру буде замало місця. Не маючи друзів-тигрів, він буде сумувати, стане дратівливим та одного разу може не витримати і напасти на хазяїна. Дика тварина в домі – величезний ризик для всіх. Бо для неї в людському домі погані умови. Навіть рослина в горщику не всяка зможе рости. І ти сам знаєш, як важко жити в клітці, без зв’язку з природою...

— Так, знаю, — згадав Пустунчик і пожалів тигра. — Але ж деякі тварини живуть біля людей. Навіть дуже великі. Такі як корова або кінь.

— Та це ж свійські тварини! Дикого коня ти на подвір’ї не втримаєш!

— В чому різниця?

— В давні-прадавні часи наші пращури помітили, що деякі тварини дуже корисні в господарстві. Без їхньої допомоги людині важко вижити. І забажали люди завжди тримати цих тварин близько до себе. Століттями людина привчала їх до свого дому. І нарешті вивела нові домашні породи. Назви сам цих тварин, та їхні корисні вміння.

— Собака! — підхопив Пустунчик. — Охороняє дім. Не пускає чужих.

— А також боронить хазяїна, його дітей та допомагає на полюванні. Ще?

— Коти ловлять мишей, бережуть запаси зерна та їжі для людини.

— Хто ще?

— Корова та коза дають молоко, кури несуть яйця. Коні та воли возять великі вантажі. Допомагають землю орати. Півні були замість будильника…

— От бачиш, ти все знаєш. Дикі тварини це всі, хто живе в природі. Свійські — ті, що давно допомагають людям в господарстві. В інших країнах це незвичні нам тварини. Ми вдома тримаємо корів та свиней, а мишей ловить кіт. А в південних країнах тримають вдома страусів, навіть їздять на них верхи, а мишей там ловлять пітони — величезні змії!

— Ой, жах! Я не хочу тримати вдома змію! — скрикнула Лапуня.

— Так, справді. Ми вже казали, не всіх тварин розумно, зручно та приємно тримати за домашніх улюбленців. Але таких багато. Кого ви знаєте?

— Собак, котів, хом’ячків, невеликих пташок, які можуть жити у клітці! Ще рибки в акваріумі! Та черепахи!

— За всіма ними треба вміти доглядати, — додав Розумник. — Не так легко тримати вдома пташку чи акваріум. Треба знати, чим та коли їх годувати, які умови і них в природі, щоб наш улюбленець не захворів. Повинно вистачати місця для тренувань, щоб домашні тварини буди в гарній формі. Тому з собаками треба багато гуляти, а котам треба гратися та на когось полювати.

— Навіть канарки самі співати не будуть, — сказала Лапуня. — Їх вчити треба. Я знаю, що набагато краще вчаться розмовляти та співати самці пташок.

 — Не тигра, то хоча б мавпочку можна завести? — попрохав Пустунчик.

— Ти обираєш дуже важких в утриманні тварин. Треба знати їхній характер! Мавпи, білки, єноти дуже рухливі, симпатичні, невеличкого зросту. Але їм дуже все цікаво, такі тварини перевернуть догори дригом весь дім. Все погризуть, все перекинуть, вивернуть всі шафки та ящики. Хіба ти зможеш жити в такому безладі?

— Він навіть не помітить змін, — пхикнула Лапуня. — Кімната Пустунчика завжди барліг!

— Ні, дякую, — заперечив Пустунчик. — Я краще черепаху заведу.

Зернята засміялися.

Ще довго друзі мріяли, яких тварин їм би хотілося тримати вдома, а на яких дивитися краще в гарному великому зоопарку, а найкраще — в природі.

А які тварини живуть поряд з тобою в природі, в господарстві, вдома?

 Эллин Крыж

Відредаговано: 27.07.2019

Додати в бібліотеку


Поскаржитись