Казки. наукові та чарівні

Розмір шрифту: - +

ДРАБИНКА-НЕВИДИМКА

— Пустунчик, ти сидиш на протязі, захворієш! — сказала Лапуня.

— Я загартовуюся! — відповів Пустунчик. Нещодавню Зернятка дивися передачу про людей-моржів, і Пустунчик захопився мрією зміцнити свою холодовитривалість.

Ось і зараз, Зернятка щойно гралися надворі, бігали, розпашілися, а вдома Пустунчик сів перед прочиненим вікном і не слухав застережень Лапуні.

— Ти застудишся! Розумник, скажи йому!

Лапуня має рацію. Холодне повітря дме тобі просто у вухо. Може й не весь застудишся, але вухо болітиме! Краще відкрий вікно повністю, та пересядь у інший куток. Тепер кімнату наповнить прохолода та свіже повітря, а твоє здоров’я буде у безпеці.

— Не розумію, — Пустунчик зробив, як сказав друг, але не припинив буркотіти: — То зачини вікно, то відчини! Тепер холоду стало вдесятеро більше, чому ж ми в безпеці?

— Щоб загартуватися, а не застудитися, треба добре знати як працює наш організм, — пояснив Розумник. — Саме слово "застуда" вказує на холод. Щоб випадкове переохолодження не призводило до хвороби, ми робимо "щеплення холодом" —загартовуємося. Наприклад, коли миєшся теплою водою, наприкінці добре на кілька секунд увімкнути дуже холодну воду та облитися нею. Або влітку, коли тепло, можна вмиватися тільки холодною водою. І економія, і загартовування! З кожним днем непомітно для себе ти станеш більш витривалим. Наче будеш підніматися невидимою драбиною. І лише згодом помітиш, як високо вже дістався.

— А моржам та білим ведмедям не треба звикати до холоду! — сказав Пустунчик.

— Так, в них від природи дуже тепла шуба. Але ті, хто постійно живе на холоді, дуже важко переносять спеку. Тому у зоопарку для моржів, пінгвінів та ведмедів завжди є басейн з холодною водою.

Організм не любить різких та довгих змін температури. Якщо ти дуже змерз, або змок під дощем обов’язково потім добре зігрійся, переодягнись у сухе, випий гарячого чаю з медом. Ходити без куртки та без шапки, коли надворі холодно — не загартування, а дурість! Вдягатися треба відповідно погоді. Якщо змерз — можна зігрітися активними рухами, а ось у спеку охолонути складніше. Влітку від раптового навіть незначного холоду можна легко підхопити застуду. Спортсмени після тренувань обов’язково тепло вдягаються і уникають протягів, доки не охолонуть. А співаки дуже обережно п’ють та їдять холодне, щоб не застудити горло.

Чим непомітніша дія холоду, тим підступніша! Застуда постійно чатує на нас, хоче упіймати. Головні вороги нашого здоров’я — нестача свіжого повітря, брак руху та різкі перепади температур в організмі. Коли ти стрибаєш у крижану ополонку як морж, організм охолоджується ненадовго та весь одразу. Потім навіть відчуваєш жар зсередини, і якщо вчасно зігрівся, застуда тебе не дістане.

А ось коли лише твої ноги або голова мерзнуть — це погано. Або коли ти весь розігрівся, а на якусь точку твого організму  — на горло, чи вухо діє слабкий, здається, навіть приємний холодок — то найнебезпечніше! Єдиний ковточок холодної води у спеку може призвести до серйозної ангіни. Застуда скрізь шукає найменшу шпаринку, намагається обдурити та проскочити до нас невидимкою. Боротьба з нею — розумне поступове загартовування. Тренування організму холодом не може бути швидким та раптовим, як і будь-яке тренування. Крок за кроком, сходинка за сходинкою…

— Як це складно! — зітхнув Пустунчик. — А коли я вже загартуюся, то зможу їсти морозива скільки схочу — влітку, взимку і не хворіти?

— Зможеш, зможеш, — сказала Лапуня. — Якщо будеш запивати його гарячим чаєм з лимоном!


ys'>Эллин Крыж

Відредаговано: 27.07.2019

Додати в бібліотеку


Поскаржитись