Казки. наукові та чарівні

Розмір шрифту: - +

ПЕРВОЦВІТИ – УСМІШКА ВЕСНИ (екологічні ессеї +акровіршики)

В акровіршах по перших (жирних) літерах читається назва рослини.

 

БЕРЕГИНЯ ІЗ СМАРАГДОВИМ СЕРЦЕМ

 

Краса її – зелені пишні коси, глибокі очі, що тамують спрагу, голос її – пташиний спів, сміх – шелест листя та дзвін струмків. Її найгарніші родимки і найдорожчі прикраси – квіти, дари її безцінні для всіх, а щедрість здається нескінченною. Це – Природа, прекрасна лагідна берегиня і сувора інколи навіть мстива, якщо перетнути межи її терпіння. Але терпіння Природи майже безмежне, її діти відчувають любов та турботу, берегиня милує око та роздає щедрі дарунки всім, хто попросить. І якщо діти самі не порушують родинних законів, мати буде вічно приязна з ними.

У красуні-природи – смарагдове серце. Тендітне та вразливе як весняна брунька, або ніжна квітка. Варто дозволити собі необережність і брунька ніколи не стане квіткою, а квітка не принесе плоду. Природа ховається від грубощів, які можуть надто боляче ранити її, у заповідні схованки, там, де можна не відчувати постійної небезпеки.

Володіння природи у всьому світі різноманітні – десь бідніші, а десь її розкошам марно заздрить найбагатший з людських правителів. Інколи, навіть просторі володіння здаються бідними, бо вже вичерпали свої запаси – у цих пустощах вільно гуляє лише вітер, а рідкісний мандрівник почувається небажаним гостем, а не улюбленим сином. А є куточки, де на одному клаптику землі зібрані, здається, всі дива світу.

Та немає, де не шукайте, улюбленішого краю, де природа сама відпочиває душею, окрім України! Тут і простір, і різноманітність, і ліси, і степи, і холодні вітри, і тепле море, і таємничі, оповиті імлою легенд присмеркові гори, і яскраві та сонячні лани та діброви! Сіль та золото, цілюща вода і трави, дари лісів та полів, всім багата земля України, і всі ці дари, краса широта та багатство вкладені в серця її синів та дочок.

У столиці України особлива історія, Київ – прадавня колиска віри та культури всієї Європи. Розлетілися діти по всьому світі, забули дорогу до рідного краю, забули, звідки походять і загубилися. Але серце не можна ввести в оману, серце починає співати, коли над дніпровськими кручами піднімаються золоті маківки Лаври, і Київ відкриває обійми назустріч своїм дітям, і нащадкам дітей, з якими не бачився вже багато поколінь, але завжди чекав їх!

Київ зберіг не тільки свою давню любов та красу, в нього – майже єдиного серед великих міст ще лишилися здорові зелені легені. Міські парки та приміські ліси, сади, алеї бульварів… Де ще могла красуня берегиня сховати під надійною охороною своє смарагдове серце? Так, її серце в Києві, в його найбільшому лісі – Голосіївському.

І пильнує цей найцінніший дар Національний природний парк «Голосіївський». Є в ньому ліси, озера, болота, і живуть там рідкісні птахи, тварини та квіти. Тільки мало хто знає, ЩО насправді найбільша цінність цього парку. Він – серце Києва і водночас – серце київської берегині. Хто відчув його живе тріпотіння, якщо сам прийшов із чистим серцем, тому Природа подарує свою любов та відкриє свої найпотаємніші схованки із безцінними дарами. І той стане хранителем її смарагдового серця у Києві, її улюбленим нащадком та спадкоємцем.

 

ЦІНА ЧАСУ ДЛЯ ЕФЕМЕРІВ

 

Цілий вінок весняних первоцвітів з’являється першим та поступово вплітається у килими лісових галявин. Це однорічні ефемери та ефемероїди, які живуть по кілька років – найшвидші спринтери серед рослин. Але їхньої швидкості не досить, щоб втекти від байдужих людей, які топчуть та зривають квіти, чий вік і без того скороминучий, наче у метелика. Чимало видів зацвітають дуже рано,  щоб відцвісти до розпускання листя на деревах, щоб встигнули напитися життєдайного проміння сонця та віддати своє насіння весняним вітрам.

Скромні та непоказні залишаються колишні перші леді галявин в траві до кінця літа, тоді їх вже ніхто не бачить, не шукає і не полює на їхню красу, але час на відтворення нового покоління безповоротно минув.

Хочеться привернути увагу до краси та особливостей квітів, оспіваних у легендах, сподіваючись, що наука збагатить розум, а поетичне слово легше дістанеться до серця та довше залишиться у ньому.

 

ПЕРЛИНИ З ЧЕРВОНОЇ КНИГИ

 

Найбільш рідкісних первоцвітів у парку – п’ять видів. Всі вони занесені до Червоної книги України. Самий перелік їхніх назв викликає яскраві образи: підсніжник білосніжний, сон лучний або чорніючий, сон широколистий, ведмежа цибуля та вовчі ягоди.

Розкритий сон (інакша назва сон широколистий) став рідкісним гостем не лише галявин України, він є зникаючим видом для всієї Європи.

Ще трішки і настане скрізь сумне «безсоння»…

 

ПІДСНІЖНИК

 

*****

Попід снігом білим

Із зимових надр

Достигла перлина —

Сонця перший дар.

Немов і холоду нема,

І не завадить зрости вільно.Эллин Крыж

Відредаговано: 27.07.2019

Додати в бібліотеку


Поскаржитись